Hoş geldiniz, Makine Mühendisleri ve adayları için Soru-Cevap platformu olan MakineFakultesi.Com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Afyon Kocatepe Üniversitesinde Makina mühendisliği okumam bir dezavantajmı?

merhaba,

ben lise son sınf öğrenciyim.üniversite sınavının ilk aşaması olan YGS ye girdim ve beklediğim kadar iyi sonuç elde edemedim.Eskişehirde yaşadağım için  Osmangazi Üniversitesi Makina mühendisliği istiyordum.Fakat büyük ihtimalle orayı kazanamıcam.Bende Afyon Kocatepe Üniversitesi Teknloji Fakültesindeki Makina Mühendisliğine gitmeyi düşünüyorum.birkaç mühendisle görüştüm ve onlar kendini geliştirdiğin sürece diğer iyi üniversite mezunlarından çok bi  farkın kalmaz dediler.

birde bazı forumlarda dolaştım.makina mğhendisliği maaşlarında askeri ücretten bahsediyorlar.gerçekten piyasada böyle bir durum varmı?orta dereceli yeni bir mühendisin maaşı ne kadar olur ve ileride ne kadar artar? mesele ben afyon makinayı bitirsem, aynı zamanda anadolu üniversitesinde açıktan 4 yıllık işletme bitirsem ve orta derecede ingilizcem olsa, şu durumda ne kadar maaşla işe başlardım?

 

şimdiden teşekkürler
16, Nisan, 2013 Diğer kategorisinde SancaR (200 puan) tarafından soruldu

3 Cevaplar

+3 oy
 
En İyi Cevap
Merhaba,

Öncelikle sana ilk tavsiyem madem büyük üniversitelere gitme ihtimalin bulunmuyor yaşadığın şehre yakın illerde okuman senin avantajına olacaktır. Şahsen ben bu şekilde tercih yapmıştım. Bana göre eğitim dili İngilizce olmayan üniverisitelerin hepsi bir gibi. Küçük üniversiteler aslında bahsedildiği kadar da dezavantajlı değildir. Derslere %90 dersin hocası gelir. Büyük üniversitelerin çoğunda derse asistan gelir. Ayrıca büyük üniversitelerde hocalar ben anlatırım anlamak isteyen anlar düşüncesindedir. Ama küçük üniversite kendini ispatlama çabasında olduğu için öğrencinin üstüne düşer anlaması için elinden geleni yapar. Tek kötü yanı ise atölye imkanları kısıtlıdır. Ama sonuç olarak bahsettiğin gibi senin kendini geliştirmen önemlidir.
17, Nisan, 2013 Taha Özel (2,080 puan) tarafından cevaplandı
17, Nisan, 2013 SancaR tarafından seçilmiş
+3 oy
iyi günler ;

taha özel arkadaşım sana küçük üniversitelerin avantaj ve dezavantajlarından bahsetmiş .mühendisher zaman kendi maaşını belirler , nasıl ?  ingilizce biliyordur solid catia gibi programlara hakimdir  sektördeki yenilikleri takip etmiştir. yüksek lisans yapmıştır vs. bunlar hep sana maaş olarak döner orta derece ingilizce diye bir şey yok sektörde ya biliyorsundur yada bilmiyorsundur . o yüzde ingilizceye diğer her şeyden daha çok önem vermelisin . maaş çok değişken olup kişi kendi artılarıyla maaşını belirler .
17, Nisan, 2013 Hüseyin (600 puan) tarafından cevaplandı
"orta derece ingilizce diye bir şey yok sektörde ya biliyorsundur yada bilmiyorsundur "

işte burası çok önemli.
+1 oy
Bende dediklerinin bir kısmına katılıyorum üniversite kadar kişinin kendini geliştirmesi önemlidir ikisi bir bütünün iki yarım parçasıdır mesela ingilizce Hüseyin'in  dediği gibi iyi derecede bilmelisin hatta senin 4 sene sonra mezun olacağını düşünürsek ingilizcenin yanında bir dil daha gerekir gerekli programlarıda öğrenmelisin bunlar sana düşenler.

Okul kısmına gelecek olursak bence hedefinden şaşma yani bölüm tercihini yapmışsın o hedefte git ve bulunduğun konumdan fazla uzaklaşma kim ne derse desin yol herzaman sıkıntıdır hatta düşündüğün üniversite sana çok uzak değil vakit bulduğun bir sırada gidip ziyaret etmen sana hiç birşey kaybettirmez orada yerinde bir inceleme yapmış olursun.

Son olarak inşallah güzel bir puan alısın diğer sınavda ve sıkıntısız istediğin yere yerleşirsin, olmazsada üniversiteye gideyim diye tercih yapayım deme.

Başarılar.
17, Nisan, 2013 SmL (470 puan) tarafından cevaplandı
...