Hoş geldiniz, Makine Mühendisleri ve adayları için Soru-Cevap platformu olan MakineFakultesi.Com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

13 soru

25 cevap

17 yorum

97 kullanıcı

İstediğim ebatlarda alüminyum profili nereden bulabilirim?

Bitirme projem olan quadcopter için alüminyum profile ihtiyacım var. 10mm*10mm*1mm boyutlarında ( veya metresi 150 gramı geçmeyen alternatif alüminyum profillerde olabilir ) profili, internet üzerinden nasıl sipariş edebilirim? Oturduğum ilde mevcut değildir.Teşekkürler.
18, Şubat, 2013 Mekanik kategorisinde duskorc (140 puan) tarafından soruldu
Söyleme istediğiniz 10x10 1mm et kalınlığı olan kare profil değil mi?
1cm*1cm profil 1 mm et kalınlığında.

2 Cevaplar

+3 oy
Aluminyum profil üretimi yapan bir çok firma mevcut. Google arama motoru yardımı ile bu firmaların sitelerine ulaşabilir, buralardan özel sipariş verebilirsiniz.  Bunun dışında, yapı ve cephe malzemesi satan dükkanlarda da aluminyum profiller bulmak mümkün. İstenen ebatta bulunamadığı taktirde, bütün profil halinde satın alınıp istenen ebatta parçalara (dekopaj vs.) aletler yardımı ile ayrılabilir.
18, Şubat, 2013 Enes ERDOĞAN (200 puan) tarafından cevaplandı
Cevap için teşekkür ederim. İnternetten 5-6 firmaya ulaştım. Kimisi tek boy satmıyor kimisi cevap bile vermiyor. Bulunduğum şehirde birçok boyda buldum aldım ama olmadı , ev hurdalığa döndü :) Mesela elimde 40mm*20mm*1mm profil var ama 1metresi 300 gramı geçiyor.  Parçalama işinden hiç anlamıyorum elektronikçiyim, mümkünse belirtilen ölçülerde bulmak isterim..
+2 oy
Şu şekilde yapabilirsiniz,

internetten "aluminyum sac" yazın firmayı bulun, örneğin SEYKOÇ ALUMİNYUM(ben burasıyla çalışıyorum),

7000 serisi bulabilirsen çok iyi, ama sanmıyorum, 5000 serisi aluminyum alabilirsin.

ölçüleri verin, keserler. Ölçüyü 10x10x1mm vermeyin ama :) , 100mmx100mm olabilir.

Oradan levha halinde alacaksınız, daha sonra da 1mm  sacı lazerde kestirebilirsiniz,

ölçü çok hassas ise tel erezyonda da yapılabilir.

 

Saygılar
18, Şubat, 2013 kb.cakiroglu (540 puan) tarafından cevaplandı
Cevap için teşekkür ederim. Ben olayı kavrayamadım saçı kestirip sonra kaynak mı attıracağız? İstediğim profil 1cm*1cm ebatlarında maksimum 1mm et kalınlığı olandır.Metre/kg 150gramı aşmayan bir profil bulursam ebatları çok ta önemli değil. Bakalım biraz daha ataşyıtayım. Listelerinde bulunuyor ama sorunca yok diyorlar. Yada adetli olmadığı uğraşmak istemiyorlar.
...